Kiedy warto zdecydować się na wynajem wózków widłowych, a kiedy na zakup?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo duża liczba przedsiębiorstw zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wynajem wózków widłowych, czy ich zakup. Należy mieć świadomość, że zarówno pierwsza, jak i druga opcja mają wady i zalety.

Wózki widłowe mają istotne znaczenie dla firm

Warto wiedzieć, że wózki widłowe są bardzo praktycznymi maszynami, które wykorzystuje się przede wszystkim w halach produkcyjnych, magazynach czy centrach logistyczno-dystrybucyjnych. Godny uwagi jest również fakt, że omawiane pojazdy znajdują także zastosowanie na budowie. Świetnie sprawdzą się nie tylko wewnątrz budynków, ale również na otwartych przestrzeniach.

Dlaczego warto zastanowić się nad wynajmem wózków widłowych?

Należy mieć świadomość, że wynajem wózków widłowych będzie doskonałym rozwiązaniem dla firm, które korzystają okazjonalnie z omawianych pojazdów. Opcję powinny także rozważyć przedsiębiorstwa, które nie dysponują dużymi zasobami finansowymi i nie mogą sobie pozwolić na zakup kilkunastu wózków widłowych. Wynajem maszyn sprawi, że firma nie tylko nie zablokuje sobie wolnych środków finansowych, ale również nie będzie miała ograniczonej zdolności kredytowej.

Bardzo często wymienianym atutem tego rozwiązania przez przedsiębiorców są korzyści podatkowe. Godny uwagi jest fakt, że za wynajem można bez problemu odliczyć koszty firmy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w bardzo szerokiej ofercie przedsiębiorstw specjalizujących się w wynajmie wózków widłowych znajdują się różne modele. Można zdecydować się na wózki spalinowe, które doskonale sprawdzą się na otwartej przestrzeni.

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się wózki elektryczne. Wykorzystywane są przede wszystkim w magazynach, halach czy centrach logistycznych. Należy zaznaczyć, że są one nie tylko ekonomiczne, ale również bezpieczne dla środowiska. Warto wiedzieć, że w przypadku wynajmu przedsiębiorstwo nie będzie ponosiło kosztów związanych z serwisowaniem czy naprawami. Można zdecydować się na wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy.

Kiedy warto kupić wózki widłowe?

Przedsiębiorstwa, które na co dzień zajmują się logistyką, magazynowaniem i dystrybucją powinny posiadać własne wózki widłowe. Firma może dzięki temu korzystać z pojazdów bez żadnych ograniczeń.

Należy jednak zaznaczyć, że zakup maszyn będzie droższą inwestycją niż wynajem. Ponadto trzeba liczyć się z kosztami napraw i serwisowania. Firmy bardzo często po kilku latach sprzedają wózki w dobrej cenie, a następnie zaopatrują się w nowsze modele.